سنگ قیمتی زمرد | سنگ زمرد سبز | انگشتر طلا زمرد | آویز طلا زمرد | نیم ست طلا زمرد | سرویس طلا زمرد

سنگ زمرد

از گذشته تا به امروز یکی از گرانبهاترین و پرطرفدارترین سنگهای قیمتی در ساخت زیور آلات و جواهرات، سنگ زمرد است که بسیار مورد توجه بوده و ارزشمندترین جواهرات دنیا با آن ساخته شده‌اند.

معرفی سنگ زمرد

سنگ قیمتی زمرد معروف به سنگ عشق یا همان emerald با نام اصلی فارسی دوال یا دوبال یکی از 7 سنگ قیمتی سبز رنگ در تمام جهان می باشد. این گوهر گران بها از گونه ‌های بریل است و در سنگ‌های پگماتیت یافت گردد.

این کلمه عربی ‌شده‌ی «اسماراگدوس» یونانی است که خود از واژه‌ای سانسکریت به معنی سبز برداشت شده‌است. نوع شفاف و طبیعی این گوهر یکی از چهار گوهر گران‌بها بعد از الماس، یاقوت و لعل بدخشان به حساب می‌آید و مشهورترین عضو خانواده بریل ها می‌باشد.

سنگ زمرد به معنای سبز، سنگ عشق و دوستی است و در طیف‌های متفاوتی از رنگ سبز در طبیعت یافت می‌شود. از جمله می‌توان به رنگ‌های سبز، سبز مایل به سیاه، سبز مایل به سفید، سبز مایل به زرد اشاره کرد. زیبایی رنگ سنگ قیمتی زمرد به کرم و وانادیوم درون آن مربوط است.

 این سنگ گوهر سلطنتی محسوب می شوند.این گوهر سبز، سنگ ماه تولد اردیبهشت است  زمردها بیشتر از نظر شفافیت رنگ مورد ارزیابی قرار می گیرند. هر چه رنگ سبز عمیق ، خالص و واضح تر باشد کیفیت و ارزش سنگ مورد آزمایش بالاتر است.

سنگ قیمتی زمرد | سنگ زمرد سبز | انگشتر طلا زمرد | آویز طلا زمرد | نیم ست طلا زمرد | سرویس طلا زمرد

تاریخچه سنگ قیمتی زمرد

این سنگ در طول بیش از ۶ هزار سال در اغلب فرهنگ‌های مختلف دنیا نظیر یونان باستان و ایران منبع جاذبه و احترام محسوب می‌شده‌است و بدلیل اهمیت خواص سنگ زمرد سبز استفاده از آن در بسیاری از کشورها و فرهنگ ها رواج داشته‌ است.

از میان سنگ های قیمتی بریل، این گوهر سنگ زمرد سبز تاریخچه بالاتری دارد. شواهد فروش آن در بازارهای بابل در ۴ هزار سال پیش از میلاد نیز وجود دارد.

در تورات نیز از این گوهر به عنوان سنگ زیربنای شهر بیت المقدس نام آورده شده‌است و به این دلیل نزد مردم بیت المقدس و قوم بنی‌اسرائیل از احترام زیادی برخوردار است.

این سنگ به علت زیبایی و قدرت معنوی در بین همه ادیان اصلی مقدس شمرده می‌شود. رنگ سبز رنگی مقدس در فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف نظیر اسلام بوده و حتی کلیسای کاتولیک نیز از آن به عنوان والاترین رنگ مذهبی یاد نموده‌ است.

در مصر قدیم نیز این سنگ سمبل زندگی ابدی و هدیه‌ای از جانب خدای حکمت به شمار می‌آمده‌است و سعی میکردند با تهیه آن از خواص سنگ زمرد سبز استفاده کنند.

سنگ قیمتی زمرد | سنگ زمرد سبز | انگشتر طلا زمرد | آویز طلا زمرد | نیم ست طلا زمرد | سرویس طلا زمرد

ویژگی های مهم سنگ زمرد

  • رنگ: هر چه رنگ سبز این گوهر پررنگ تر و شدیدتر، سرزنده تر و غیر مات باشد ارزش آن چندین برابر می‌گردد.
  • وزن: سنگ های زمرد معمولا در اندازه های کوچک پیدا می‌شوند. این سنگ اگر بیشتر از ۵۰ قیراط باشد هم قیمت الماس با همین قیراط است! در نتیجه وزن پارامتری اساسی در تعیین قیمت سنگ است.
  • درخشندگی: که وابسته به نوع تراش می‌باشد و همانند سایر سنگ های قیمتی دیگر روی قیمت سنگ زمرد اصل تاثیر ویژه دارد.
  • شفافیت: گونه‌های بی‌عیب و پاک این گوهر معمولا کمیاب و بسیار گران‌بها می‌باشند. ناپاکی‌ها در سنگ زمرد ظاهری شبیه خزه یا شاخه‌های درخت دارا می‌باشند. بیشتر گونه های درشت، معایب و ترک‌هایی دارند و یا رنگ آنها دارای جلوه های ابری است.

سنگ قیمتی زمرد | سنگ زمرد سبز | انگشتر طلا زمرد | آویز طلا زمرد | نیم ست طلا زمرد | سرویس طلا زمرد

فواید و خواص سنگ قیمتی زمرد سبز

تسکین دادن ذهن و بدن از معروف ترین خواص زمرد سبز است. با توجه به همین موارد زیر به عنوان مهمترین خواص سنگ زمرد یا سنگ عشق اشاره کرد:

  1. به عنوان اولین خاصیت از خواص سنگ زمرد میتوان گفت این گوهر نیروی انرژی بخشی و آرام بخشی دارد.
  2.  آویختن آن بر گردن و قرار دادن زمرد بر روی چاکرای قلب جهت تقویت آن بسیار مفید و باعث تقویت عضلات قلبی می‌شود.
  3.   از دیگر فواید این سنگ درمان دردهای ستون فقرات و عضلات است و ماساژ با آن جهت تسکین درد انجام می‌شود.
  4.  از دیگر خواص زمرد که بسیار به آن پرداخته شده‌است، مفید بودن برای دستگاه گوارش می‌باشد. گذاشتن آن بر روی چاکراهای خورشیدی مجاری کیسه صفرا را پاک و فعال می‌کند و سبب تقویت معده و درمان زخم معده می‌گردد.
  5. سنگ زمرد با انرژی بالایی که به شما می‌دهد خاصیت ضد پیری دارد و باعث افزایش درک، نبوغ، ثروت و توانگری می‌شود.

فواید و خواص روحی سنگ قیمتی زمرد

سنگ قیمتی زمرد دارای خواص درمانی همراه با ویژگی های محافظتی است که امکان تحریک و ترمیم کامل ذهن ، بدن و روح را فراهم می کند. همه ما سطح متفاوتی از رابطه با خود را داریم و این رابطه به ما اجازه می دهد تا از قدرت این سنگ استفاده كنیم كه می تواند برای پاك كردن روح و روان افراد از جمله افراد اطرافشان مورد استفاده قرار گیرد.

اگر در مهارت کنترل جریان انرژی در بدن تسلط دارید ، می توانید به راحتی از خواص درمانی زمرد در ترمیم بافت های آسیب دیده بدن استفاده کنید. مزایای این سنگ قیمتی کاملاً استثنایی است ، به ویژه اگر متناسب با آن استفاده شود.

قدرت زمرد به حمل کننده آن این امکان را می دهد که دارای سطح انرژی بیشتری به همراه سایر خواص درمانی باشد که به طور طبیعی به قلب متصل هستند. زمرد همچنین دارای خواص درمانی است و برای درمان بی خوابی ، مشکلات قلبی ، آسم و همچنین زخم استفاده می شود.

خواص جادویی که این سنگ به مالک آن خرد می بخشد و می تواند انرژی های منفی موجود در زندگی مالک خود از بین ببرد. افکار شیطانی و همچنین احساسات بد را نابود کند. برای استفاده از خصوصیات جادویی زمرد باید از آن به طور مناسب در زمان مناسب استفاده کنید.

سنگ قیمتی زمرد | سنگ زمرد سبز | انگشتر طلا زمرد | آویز طلا زمرد | نیم ست طلا زمرد | سرویس طلا زمرد

معنای معنوی سنگ زمرد در فرهنگ های مختلف

از زمان باستان ، این سنگ نمادی از آگاهی معنوی ، محافظت ، عشق و خرد بوده است. رومیان و یونانیان باستان معتقد بودند که این سنگ نماینده الهه زهره است. از این رو ، آنها این سنگ قیمتی را به عنوان یک انتقال دهنده امید و عشق درک می کردند.

حتی اینکاها و مصریان اعتقادات خود را در مورد این سنگ  به عنوان منبع زندگی ابدی قرار داده بودند. آنها این سنگ را  هدیه ای از طرف خدای خرد ، توت ، می دانستند.

این‌ گوهر زیبا كه‌ همرنگ‌ طبیعت‌ و رنگ‌ زندگی‌ است‌ برای‌ ما ایرانیان‌ جلال و جلوه‌ای‌ خاص‌ دارد و رنگ‌ آن‌ گنبدهای‌ سبز و مقدس‌ ائمه‌ را به خاطر می آورد. به‌ همین‌ دلیل‌ بسیاری‌ از خانواده‌ها ترجیح‌ می‌دهند به‌ عروس‌ سرویس‌ زمرد هدیه‌ بدهند.

در ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح شواهدی وجود دارد که زمرد در بازارهای بابل به فروش می رسیده است. جذابیت ملکه کلئوپاترا از این سنگ  نشأت گرفته است. رهبران بزرگی مانند اسکندر و ارسطو به دلیل قدرت معنوی بالای این سنگ ، آن را به عنوان طلسم حمل می کردند.

در دنیای معنویت ، سنگ زمرد با گشودن قلب و ذهن شما ارتباط شما را با انرژی های الهی تقویت می کند. این نشان دهنده عطوفت ، عشق و پذیرش بی قید و شرط در هر شکل است.

طبق اعتقادات بودایی ، این سنگ نشان دهنده سیاره عطارد است. عطارد به عنوان نمادی از آموزش و دانش ، به ریشه کنی جهل کمک می کند و یادگیری عمیق را در هر جنبه از زندگی روشن می کند که شامل بیداری و آگاهی معنوی است.

ساخت جواهرات با نگین سنگ زمرد

زمرد از سنگ‌های گران‌بها در طول تاریخ بوده که همیشه برای ساخت جواهرات و زیورآلات از آن استفاده شده است. اما از آنجا که این سنگ درجه سختی بالایی دارد، تراش دادن و سوار کردن آن روی پایه‌های جواهر کار بسیار دشواری است.

شاید بتوان گفت یکی دیگر از دلایل گران بودن این سنگ نیز همین امر است. به طوری که حتی برای یک تراش دهنده خبره نیز تراش سنگ زمرد کار دشواری به‌حساب می‌آید. البته حفره و شکاف‌های زیاد سنگ هم این کار را دشوارتر می‌کنند.

از تراش‌هایی که در جواهرات با نگین زمرد می‌توان دید، تراش دامله است؛ تراشی به صورت نیم‌کره که با قاعده‌های دایره یا بیضی انجام می‌شود و بیشتر روی انگشتر طلا سوار می‌شود و نوع دیگر تراش زمردی یا تراش چهارگوش، که در اصل یکی از طرح‌های تراش پلکانی است.

به طور کلی سنگ قیمتی زمرد محبوب ترین و یکی از چهار جواهر برتر و گران و محبوب در جهان محسوب می شود. این جواهر زیبا بدلیل رنگ سبز و منحصر بفرد خود، جواهری فوق العاده برای ساخت انواع گردنبند طلا (گردنبند طلا آویز زمرد ظریف)، دستبند طلا  (دستبند طلا تنیسی زمرد و برلیان)، گوشواره طلا (گوشواره طلا زمرد و اونیکس) می باشد.

نحوه نگهداری و شارژ سنگ قیمتی زمرد 

در نگهداری سنگ زمرد باید بسیار دقت کرد، چون سنگ سختی نیست و باید بدانید که اکثر روغن‌ها با پاک کننده‌های قوی و در مجاورت درجه حرارت زیاد از بین رفته، پاک می‌شوند. از پاک کننده‌های اولتراسونیک باید اجتناب کرد زیرا باعث خرد شدن سنگ خواهد شد.این سنگ معمولا بعد از هر بار استفاده در زیر آب جاری تخلیه می‌شود و می‌توان یک بار یا هر ماه در نور خورشید قرار داد تا دوباره شارژ شود

سخن آخر 

زیبایی سنگ زمرد زمانی بیشتر جلوه گر میشود که بصورت سرویس و نیم ست مورد استفاده قرار گیرد، نیم ست طلا نگین زمرد 2022 و نیم ست طلا نگین زمرد  از نمونه کارهای زیبا و پرطرفدار ما در گالری مدرن گلد میباشد. که در صورت تمایل جهت خرید و سفارش محصول می توانید به سایت مدرن گلد مراجعه کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *